به دلیل اینکه همه افراد نمی‌توانند در بازار بورس موفق عمل کنند شرکت‌هایی از سمت سازمان بورس مجوز فعالیت گرفته‌اند تا به عنوان مشاور فعالیت کنند.

این شرکت‌ها صلاحیت و اطلاعات کافی برای مشاوره دادن به افرادی که زمان کافی برای فعالیت در بازار بورس و یا تخصص کافی ندارند را دارا هستند.

همه افراد می‌توانند با مراجعه این شرکت‌ها، از آنها برای خرید و فروش خود در بازار بورس مشاوره سرمایه گذاری بگیرند.

این شرکت‌ها که با نام شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری شناخته می‌شوند معمولا تحلیلگران و مشاوران متعددی دارند و بر اساس تحلیل و بررسی تحلیلگران و مشاوران خود پیشنهادها و سیگنال‌های خرید و فروش را به مشتریان خود می‌دهند.

بنابراین شیوه ارائه مشاوره این شرکت‌ها ممکن است فرد به فرد نباشد.

شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری و حتی شرکت‌های سبدگردانی اجازه تضمین سود ندارند و مشتری باید با علم به عملکرد خود آنها به این شرکت‌ها تکیه کند .

البته و خوشبختانه برای تبدیل شدن به یک شرکت مشاور سرمایه گذاری و یا سبدگردان مراحل مختلف و ضوابط سختگیرانه‌ای از سمت سازمان بورس لحاظ شده است که باعث می‌شود اکثر مشاوران سرمایه‌گذاری‌ و شرکت‌های سبد گردان عملکرد نسبتا خوبی داشته باشند.

آیا شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری سیگنال خرید و فروش سهام هم ارائه می‌کنند؟

بله، برخی از آنها سیگنال‌ خرید و فروش سهام را به اعضای ویژه سایت‌شان (که باید برای آن هزینه بپردازید) ارائه می‌دهند. برخی دیگر از شرکت‌ها تمرکزشان بر تحلیل بنیادی و تکنیکال صنایع و شرکت‌ها است.

بازار بورس علی‌رغم اینکه سازوکار تقریباً پیچیده‌ای دارد، می‌تواند منبع درآمد و کسب سود بسیار خوبی برای سرمایه گذاران به حساب آید.
برای کسب درآمد از بورس، باید با رفتار بازار و معاملات بورسی آشنا باشیم تا بتوانیم از فرصت های سرمایه گذاری  بورس به موقع و به درستی استفاده نمائیم.

برای سرمایه گذاری در بورس به عنوان یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری و بررسی وضعیت آن چند راه وجود دارد، از جمله:

  • آموزش گام به گام بورس و شرکت در کلاس های آموزشی بورسی (مدرسه بورس)
  • دریافت خدمات مشاوره بورسی از شرکت های مشاور سرمایه گذاری
  • استفاده از خدمات سبدگردانی اختصاصی یا خدمات صندوق های سرمایه گذاری

باتوجه به موضوع این مطلب بیشتر قصد داریم در خصوص خدمات شرکت های مشاور سرمایه گذاری نظیر ارائه مشاوره، تحلیل و سیگنال بورسی صحبت کنیم.

پر واضح است افرادی که در شرایط متعدد بازار و با روندهای مختلف در بازه زمانی طولانی دربورس معامله کرده اند، تحلیل و شناخت صحیح‌تری از شرایط روانی بازار دارند.

حال شاید این سوال مطرح شود که آیا افرادی که تازه وارد بازار بورس می شوند و اولین گام سرمایه گذاری در بازار سرمایه را برمی دارند، امکان موفقیت در معاملات را ندارند؟

در پاسخ این سوال می‌توان چنین گفت که ممکن است این افراد تجربه کافی برای انجام معاملات در بازار بورس را نداشته باشند، اما روش های متعددی برای موفقیت ایشان وجود دارد.

همان‌طور که می دانیم خریدوفروش سهام در بازار بورس با ریسک‌هایی همراه است و شاید یک تصمیم عجولانه یا نامناسب منجر به از دست دادن بخشی از سرمایه شود. اما روش‌هایی برای موفقیت افراد تازه وارد در بازار بورس وجود دارد؛ مانند دریافت خدمات مشاوره و تحلیل بورسی.

تحلیلگران بورسی و مشاوران حرفه‌ای و متخصص در شرکتهای مشاور سرمایه گذاری، با تحلیل وضعیت بازار، اقتصاد جهان و همچنین عوامل کلان اقتصاد داخلی، پیشنهادات مطمئن و مناسبی برای سرمایه گذاری و خرید و فروش سهام به فعالان بازار سرمایه و تازه واردان بورس ارائه می‌دهند.

توجه داشته باشید شرکت های مشاور سرمایه گذاری با کارگزاری های بورس تفاوت دارند. فعالیت مشاوران سرمایه گذاری صرفاً ارائه مشاوره و تحلیل به سرمایه گذاران است و باید در نظر داشت که شرکت های مشاوره سرمایه گذاری نه به صورت نمایندگی و نه به صورت وکالتی سرمایه گذاری مستقیم را در حوزه خرید، فروش، معاوضه و … در بازار بورس تعهد نمی‌کنند.

شرکت های مشاور سرمایه گذاری چه خدماتی ارائه می‌کنند؟

شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری خدمات خود را بر اساس دو رویکرد اصلی تحلیل در بازار بورس شامل تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی به سرمایه گذاران ارائه می‌کنند. در بخش تحلیل بنیادی ارزش دارایی های شرکت با در نظر گرفتن عناصر تاثیرگذار بر آنها شامل مدیریت شرکت‌ها، تغییرات شرایط اقتصادی و …  محاسبه و ارزیابی می‌شود. در بخش تحلیل تکنیکال با استفاده از ابزار نمودارها و داده‌هایی نظیر قیمت سهام و تغییرات آن، حجم معاملات و… قیمت آینده سهم پیش بینی می‌شود.

شرکت های مشاور سرمایه گذاری بر اساس تحلیل‌ها، محاسبه ارزش ذاتی، ارزش فعلی و همچنین نمودارها، سیگنال خرید و فروش به سرمایه گذاران و متقاضیان ارائه می‌دهند.

علاوه بر ارائه مشاوره و تحلیل بر مبنای دیتای واقعی و علمی، یکی دیگر از امکانات مشاوران سرمایه گذاری، تحلیل روانی رفتار بازار است. تحلیلگران بر اساس دانش، تجربه و تخصص خود در بازار می‌توانند دیدگاه مناسب و صحیحی در خصوص روانشناسی بازار بورس ارائه دهند.

چرا از شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری استفاده کنیم؟

بررسی بازار بورس و انجام معامله بر اساس اخبار و شایعات بازار و یا در مواقع افت یا افزایش، نیازمند تحلیل دقیق و کافی است. در صورتی که فرد تازه واردی در بازار سرمایه هستید و آشنایی کافی با شرایط روانی بازار و فضای معاملات آن ندارید ممکن است برای خرید و فروش سهام تحت تاثیر شایعات و شنیده‌هایتان تصمیم هیجانی و غیر منطقی اتخاذ نمائید.

استفاده از مشاوره و تحلیل بورسی افراد خبره و حرفه‌ای و همچنین سایت های معتبر مشاوره و تحلیلی راه مطمئنی برای خرید و فروش منطقی و پر سود است.

فرض کنید ارزش سهامی در سبد دارائی های بورسی شما، افت کند. اگر سرمایه گذار تازه وارد بورس باشید و با بازار آشنایی نداشته باشید، امکان دارد با کاهش ارزش سهام خریداری شده  طی یک اقدام سریع و هیجانی تصمیم به فروش سهام در هر قیمتی بگیرید. این تصمیم شاید در برخی از مواقع درست و به نفعتان باشد؛ اما در اکثر موارد تصمیمات عجولانه، ضرر و زیان هنگفت و جبران ناپذیری به بار می‌آورد.

مزایای خدمات شرکت‌های مشاور سرمایه گذاری در بورس

برای انجام معاملات موفق در بازار بورس نیاز است استراتژی مشخصی داشته باشید که در اصطلاح بورسی به آن استراتژی معاملاتی گفته می‌شود. در استراتژی معاملات آیتم های مهمی در خصوص نحوه سرمایه گذاری شما نظیر موارد زیر مشخص خواهد شد.

  • دیدگاه بلند مدت یا کوتاه مدت برای سرمایه گذاری
  • رویکرد محافظه کارانه یا جسورانه در سرمایه گذاری
  • تعیین هدف سرمایه گذاری برای کسب سودهای اندک با سرمایه گذاری های کوچک و تکرار شونده یا خرید سهام شرکت های بزرگ
  • نوسانگیری یا سهامداری

برای موفقیت در بازار بورس و خرید و فروش های سودآور باید راهبرد و مسیر راه مشخصی داشته باشید تا در شرایط متنوع و متفاوت بازار بتوانید تصمیم متناسب با آن را اخذ نمائید. شرکت های مشاور سرمایه گذاری:

 

  • به سرمایه گذاران کمک می‌کنند تا استراتژی عملکرد مناسبی برای فعالیت در بازار بورس برای خود طراحی کنند.
  • این توانایی را به سرمایه گذاران بورسی می‌دهد تا بتوانند همانند یک فرد حرفه‌ای در بازار معامله نمایند.
  • با توجه به بی طرف بودن این شرکت ها، توصیه ها و پیشنهادات مناسب و منطقی به سرمایه گذاران ارائه می دهند.